ادامه مطلب در مورد سالن های پرورش قارچ :

قسمتهای مختلف سالن های پرورش قارچ :

سالن های پرورش : که بستگی به نوع سوله دارد و در کل از سالن هایی تشکیل شده که قفسه ها در آن قرار می گیرند.

راهروی دستیابی : از راهرویی تشکیل شده که وسایل تهویه ، رطوبت ساز و ... در آن قرار گرفته و به تمامی سالن های تولید دسترسی دارد.

انواع سالن های پرورش قارچ :

سالنهای تکی (انفرادی ) : از یک اتاق انفرادی و یک راهرو دستیابی تشکیل شده است.

سالنهای یک طرفه : یک سوی آن اتاق های پرورش قارچ قرار دارد و در سوی دیگر نیز راهروی دستیابی قرار دارد.

سالنهای دوطرفه : دو طرف آن اتاق های پرورش قارچ قرار دارد و در وسط آن نیز راهروی دستیابی قرار دارد.

اندازه اتاق های پرورش قارچ :

عرض آن 5.5 تا 6 متر است. طول آن 15 تا 20 متر است. ارتفاع آن نیز 4.5 متر است.

یکی از مزایای سالن های دو طرفه کاهش وقت و انرژی و کارگر است.

مزایای راهروی دستیابی : جلوگیری از ورود آفات و بیماری ، قرار دادن وسایل و ادوات تهویه ( جلوگیری از آسیب دیدگی ، سرقت و اصطحلاک آنها) و کاهش مصرف انرژی می باشد.

عایق های رایج برای سالن های گلخانه ای :

1) پشم شیشه

2) فوم

3) پلی اورتان

4) سندویچ پنل

5) یونولیت

6) کارپیلن

یکی از دلایل عدم استفاده از پشم شیشه در کشورهای مدرن ، سرطان زایی الیاف به کار رفته در آن می باشد.

پشم شیشه مورد استفاده باید دارای یک لایه فویل آلومینیوم باشد.

فوم مخصوص گلخانه باید حداقل 50 میلی متر ضخامت داشته باشد.

فوم قابل انعطاف است.

کارپیلن ( که در گل فروشی ها به فراوانی دیده می شود) دارای استحکام بالا و وزن بسیار کم است ولی هنگام استفاده از آن باید یک رنگ روشن روی آن زد تا از آسیب رساندن پرندگان به آن جلوگیری کرد.

مصالح ساختمانی به کار رفته در سالنهای ساختمانی :

اجر ، سیمان و بلوک های سیمانی عایق . البته برای مجزا کردن سالن ها از آجر 5 سانتی متری می توان استفاده کرد.

سیمان باعث جذب آب و پس دادن رطوبت به مرور زمان به محیط می شود.کف سالن هم باید سیمانی باشد و اگر خاکی باشد موجب ایجاد گل و همین طور انتقال آلودگی و بیماری به قارچ ها می شود.

ضخامت لایه سیمانی کف باید حداقل 5 سانتی متر باشد. شیب کف باید رعایت شود ولی خود سوله نباید شیب داشته باشد. اطراف هر اتاق باید به طرف مرکز شیب 0.5 تا 1 درصد داشته باشد و به وسیله یک جویچه به طرف راهرو و سپس به سمت خارج راه پیدا می کند.

اتاق ست بک روم Set Back Room :

برای کوتاه کردن دوره زمانی رشد قارچ در سالن های تولید قارچ تا پایان زمان برداشت از سالن هایی به عنوان میسیلیوم ران استفاده می کنیم. که شرایط جوی داخل سالن صرفا جهت رشد میسیلیوم می باشد و در طول رشد تغییری پیدا نمی کند.

این سالن را اصطلاحا تحت پیش رس کردن کمپوست می نامند.که از دور دوم که سالن ها را پر می کنیم ، طول دوره رشدی پس از برداشت از دو ماه به یک و نیم ماه تقلیل پیدا کرد.

به علت عدم وجود عمل قارچ چینی و آبیاری و خاکدهی در اتاق ست بک روم می توانیم فاصله طبقات را کم بگیریم. در ست بک روم فاصله بین دو ردیف از همدیگر حدود 40 تا 50 سانتی متر است و همین طور فاصله بین طبقات طوری است که 10 سانت روی کمپوست باز باشد نه بیشتر ( حدود 25 تا 30 سانتی متر).

طول دوره رویش قارچ 60 روز است که با وجود اتاق ست بک روم به 45 روز تقلیل می یابد.

تناوب پر کردن سالن های تولید قارچ:

به طور کلی طول دوره قارچ 60 روز است . اگر می خواهید که هر روز محصول داشته باشید ، باید این عدد را (60 ) را تقسیم بر تعداد سالنهایتان بکنید و میزان عددی که به دست آمد را برای فاصله بین مراحل و تناوب پر کردن سالن ها قرار دهید.

به طور مثال : ما 6 سالن داریم . ما باید عدد 60 را تقسیم بر تعداد 6 بکنیم. عددی که بدست می آید 10 می باشد. بنابراین اگر اول تیر ماه شروع به پر کردن سالن اول کنیم ، سالن دوم را باید 10 تیر و سالن سوم را باید 20 تیر و به همین شکل پیش می رویم و سالن ها را پر می کنیم.

در صورت وجود اتاق ست بک روم ، ما می توانیم اولین اتاق را که همان اتاق ست بک روم می باشد را در تاریخ 1 تیر پر می کنیم و پس از دو هفته بار را به سالن اول منتقل می کنیم و سپس مجدد سالن ست بک روم را پر کرده و پس از دو هفته بار را با احتیاط به سالن شماره 2 منتقل می کنیم و به همین شکل کار را ادامه می دهیم.

/ 2 نظر / 131 بازدید
یه عاشق

سلام وری نایس [گل][گل][چشمک][چشمک] کاملا قانونی در کنار وبلاگ نویسی روزی 15 دقیقه دنبال کسب کار هستی تو اینترنت با مجوز از وزارت ارشاد می تونی تو سایت ساماندهی وزارت ارشاد سرچ کنی حتما یه سری بزن ضرر نمی کنی

محسن

سلام